tanie loty do Anglii
TANIE LOTY DO Anglii
Bilety lotnicze do Anglii. Tanie loty.
 

Anglia - ciekawostki

Anglia jest miejscem niezwykłym. Patrząc z punktu widzenia Europejczyka, spotka nas tam wiele zaskakujących i dziwnych zjawisk. Prawdę powiedziawszy, mniej niespodzianek kulturowych kryje np. USA, choć to drugi koniec świata i zupełnie inny kontynent… Spędzając wakacje w Anglii, warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte.
 
Zacznijmy od nazewnictwa – nazwy Anglia używa się potocznie do określenia Zjednoczonego Królestwa. De facto, Anglia, jako taka, jest tylko jedną ze składowych państwa. Państwo w pełnym nazewnictwie to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Składają się na nie: nasza bohaterka – Anglia, Walia, Szkocja oraz Irlandia Północna. Choć to bardzo rozległe terytoria, kulturowo mają ze sobą wiele wspólnego.
 
Kuchnia pełna niespodzianek. Tu nie ma się oczywiście co dziwić, co kraj to obyczaj. Anglia ma własną kuchnię i specjały, serwowane gościom. Dla polskiego podniebienia jednym z bardziej nietypowych posiłków jest tradycyjne angielskie śniadanie (full English breakfast). To posiłek, który większości z nas wystarczyłby za solidny obiad i śniadanie w jednym. Wywodzi się z okresu, kiedy mieszkańcy cierpieli głód, pracujących fizycznie rolników było stać tylko na jeden ciepły posiłek w ciągu dnia, starali się więc o to, aby był on wartościowy i kaloryczny, zapewniający im możliwość wytrwania mozolnej pracy aż do wieczora. Jednocześnie, staje się już właściwie atrakcją turystyczną, bo – przede wszystkim – odchodzi się od niego z racji jego wyjątkowej kaloryczności i ciężkostrawności, a ponad to, jego przygotowanie zajmuje zbyt wiele czasu, aby przeciętny Anglik był w stanie zajmować się jego zrobieniem co rano przed wyjściem do pracy. Na takie śniadanie składają się: jajka (smażone), smażony bekon, kiełbaski wieprzowe, sławny black pudding (podobny w smaku do polskiej kaszanki), smażone pomidory, grzyby, fasolka w pomidorowym sosie oraz hash browns (zbliżone nieco do placków ziemniaczanych). Dodatkowo serwuje się chleb tostowy, masło, dżem, owsiankę, soki owocowe i herbatę lub kawę.
 
Ruch lewostronny. To spore utrudnienie dla wszystkich, którzy chcieliby wynająć tam samochód, a przyzwyczajeni są do prowadzenia auta np. w Polsce. Kierownica w angielskich samochodach znajduje się po prawej stronie, natomiast ruch jest lewostronny. Czyli wszystko na odwrót. To stwarza spore problemy i pierwsze chwile w samochodzie dają wrażenie, że tak się jeździć nie da. Oczywiście, można się do tego przyzwyczaić, wymaga to jednak trochę czasu.
 
Woda w dwóch kranach. Polskie krany owszem, mają czasem dwa kurki (choć to coraz rzadsze zjawisko, zwykle w łazienkach spotykamy krany z jednym uchwytem do regulacji temperatury wody), ale z owych kurków woda leci jednym kranem. W Anglii przeważnie jest inaczej. W większości łazienek spotkamy się z dwoma kurkami (zimna i ciepła woda), a przy każdym z nich z oddzielnym kranem. To spore utrudnienie – aby móc przemyć twarz ciepłą (nie gorącą) wodą, zmuszeni jesteśmy do napełnienia umywalki - zmieszania w niej ciepłej i zimnej wody.
 
Dziękuję, przepraszam, jak się masz. Choć kultura nie jest wcale słabą stroną Polaków i na świecie uważani jesteśmy za naród ogólnie rzecz biorąc uprzejmy, nie dorównujemy Anglikom w kurtuazji. Dziękuję, przepraszam i zwyczajowe how are you to zwroty, z którymi spotkamy się tu na każdym kroku. Największym zdziwieniem okazuje się dla nas zwrot – jak się masz (how are you), w Polsce na takie pytanie odpowiadamy często zgodnie z prawdą – dobrze (jeśli wszystko w porządku) lub np. a dziękuję, nie mogę uporać się z przeziębieniem, etc – w Anglii jest inaczej. Ten zwrot de facto nie jest wcale pytaniem o nasz stan i nikt, kto je zadaje, nie spodziewa się tak naprawdę odpowiedzi. To ‘zagajenie’, którym rozpoczyna się rozmowę. Na takie pytanie odpowiada się ‘Dziękuję, a jak Ty się masz?’. 
Tanie loty do Anglii
najniższe ceny biletów lotniczych